Konta oszczędnościowe dla dzieci

Czy odkładanie niewielkich nawet kwot to opłacalna inwestycja? Na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że, w perspektywie długoterminowej, tak. Świadomość finansowa Polaków z roku na rok wzrasta. Coraz więcej Polaków zaczyna uczyć oszczędzania swoje dzieci, bo wiedzą, że taka umiejętność przydaje się w życiu, powoduje wzrost szacunku do pieniądza i daje szansę na lepszy byt w przyszłości, która niestety często nie jest kolorowa. Banki, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa, wprowadzają specjalnie dedykowane najmłodszym produkty bankowe. Najchętniej wybierane są konta oszczędnościowe. Dlaczego?

Każdy rodzic pragnie dla swojego dziecka tego, co najlepsze. Dorośli odkładają z różnych powodów – na mieszkanie, remont, przyszłą emeryturę czy wakacje. Kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat temu oszczędzanie, by zapewnić dobry start w dorosłe życie pociechom nie było popularne. Dzisiaj myślimy inaczej. Decydując się na oszczędzanie dla dzieci myślimy o tym, by łatwiej im było na początku dorosłego życia, by mogły realizować plany i marzenia. Dodatkowo tego typu oszczędzanie zabezpiecza nas i dzieci przed nieprzewidzianymi okolicznościami, które mogą nagle wystąpić.
Istnieje wiele sposobów odkładania pieniędzy na przyszłość. Najczęściej wybieramy konta oszczędnościowe i alternatywę dla nich – lokaty. Oprócz nich można inwestować w polisy posagowe, programy systematycznego oszczędzania, fundusze inwestycyjne.

Konta oszczędnościowe wracają do łask

Niewątpliwe ich zaletą jest możliwość dokonywania dopłat i częstą kapitalizacja odsetek. Zwykle są oprocentowane nieco niżej, niż np. lokaty, ale środki zgromadzone na koncie można wpłacać i wypłacać dowolnie, bez żadnej straty. Jeśli różnice w oprocentowaniu są znaczne, a środki deponowane będą na dłużej, to może warto rozważyć lokatę terminową? Przy wyborze najlepszej oferty warto brać pod uwagę aktualne promocje, przeglądać rankingi lub pytać doświadczonych ekspertów inwestycyjnych.

Bardzo popularne jest obecnie łączenie kilku kanałów inwestycyjnych, ale w bardziej ryzykownych, np. w produktach inwestycyjnych, wymagana jest wiedza za zakresu inwestowania i znajomość rynku. Konta oszczędnościowe dedykowane najmłodszym mają jeszcze jedną zaletę – dziecko, w formie zabawy, może uczestniczyć w procesie oszczędzania, wypracować mechanizmy działania i od najmłodszych lat uczyć się, jak zadbać o przyszłość, jak zarabiać i jak wydawać pieniądze. Banki posiadają specjalne produkty, w których najmłodsi mogą, pod opieką rodziców, zaczynać przygodę z inwestowaniem. Na uwagę zasługują np. Konto Junior w BGŻ, Pierwsze Konto Oszczędnościowe w PKO BP, czy OKO w ING lub Mój Skarb w PEKAO SA. Do łask wracają także Szkolne Kasy Oszczędności (SKO), znane obecnym 30-40 latkom, które powróciły w wersji internetowej. Przez zabawę można zyskać najwięcej.

Te zestawienia mogą Cię również zainteresować:
Kredyty hipoteczne porównanie maj 2022
Kredyty konsolidacyjne porównanie maj 2022
Pożyczki hipoteczne porównanie maj 2022
Karty kredytowe porównanie maj 2022
Konta osobiste porównanie maj 2022
Lokaty bankowe porównanie maj 2022
Kalkulator zdolności kredytowej 2021

Leave a Reply