Rok 2018 był korzystny dla konsumentów banków zaciągających kredyty mieszkaniowe. Stopa oprocentowania nie była tak niska od lat. Szacuje się, że zakończenie programu Mieszkanie Dla Młodych w 2019 roku przyniesie jeszcze większe korzyści.
Kredyty w 2018 roku
Według Kwartalnego Ogólnopolskiego raportu o kredytach mieszkaniowych i cenach transakcyjnych nieruchomości AMRON-SARFiN na koniec roku 2018 łączna liczba umów kredytowych na mieszkanie wynosiła 2 246 269 sztuk. Jest to o 105 400 umów więcej niż na koniec roku poprzedniego. Potwierdza to coraz korzystniejsze warunki umów, które zachęcają nie tylko niższym oprocentowaniem, ale również nieco łagodniejszymi kryteriami przyznania kredytu. Wpływ na tak dużą liczbę umów kredytowych na cele mieszkaniowe miał także program MDM, dzięki któremu więcej osób miało zwiększoną zdolność kredytową i mogło kupić mieszkanie.
Czy rok 2019 będzie równie atrakcyjny dla zainteresowanych kredytami hipotecznymi?
Prezes RPP Adam Glapiński zapowiada, że poziom stóp procentowych przez cały rok nie ulegnie zmianie. Obecnie od marca 2015 roku wynosi 1, 5 proc., a pierwsze podwyżki przewidywane są dopiero na początek roku 2020. Według wielu specjalistów jest to jednak bardzo optymistyczny scenariusz, a pierwszych, choć nieznacznych podwyżek spodziewać się można jeszcze pod koniec 2019 roku. Niezmienne pozostaną natomiast kwoty wkładu własnego, a więc 10 proc. lub 20 proc. wartości nieruchomości w zależności od banku. Wkładem własnym może być również inna nieruchomość lub działka, na której zostanie wybudowany dom, jednak rozwiązanie to dla wielu zainteresowanych kredytem hipotecznym nie wchodzi w grę.
Rok 2018 i 2019 czasem łączenia się banków
Nie można pominąć ważnych wydarzeń w sektorze bankowym, które z pewnością będą miały wpływ na warunki umów kredytów mieszkaniowych. W 2018 i 2019 roku:
1. Bank BZ WBK zamienił się w Santander Bank Polska. Dodatkowo przejął już część Deutsche Bank Polska
2. BGŻ BNP Paribas przejął Raeiffeisen Polbank, co zostanie udokumentowane prawnie w 2019
3. Eurobank został przejęty przez Bank Millenium
Jak to wpłynie na kredyty mieszkaniowe? Przewiduje się dwa scenariusze. Pierwszy jest mniej optymistyczny i zakłada, że zmniejszona konkurencja uczyni ofertę kredytów mieszkaniowych mniej atrakcyjną. Według drugiej na rynku bankowym pozostaną sami liderzy, którzy będą musieli zachęcić klienta do skorzystania z ich oferty poprzez ułatwienia w zaciągnięciu zobowiązania i atrakcyjne warunki umowy. Korzystny wpływ na atrakcyjność kredytów hipotecznych ma także zakończenie wszystkich programów rządowych, których założeniem był zakup mieszkania. Rząd obecnie ułatwia najem mieszkań, a brak dopłat do kredytów mieszkaniowych przekłada się na mniejszą ilość umów podpisywanych z bankami. Zmniejszony popyt na kredyty hipoteczne baki będą musiały prawdopodobnie nadrobić atrakcyjniejszą ofertą.