Karty kredytowe w Polsce

Płatności bezgotówkowe wypierają coraz szybciej z rynku gotówkę, nawet pomiędzy prywatnymi transakcjami. Przyczynił się do tego rozwój bankowości elektronicznej i internetu. Bankowość elektroniczna i jej rozwój, przynosi wiele korzyści, chociaż by szybki dostęp do usług finansowych, co pozwala na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Rozwój bankowości elektronicznej powoduję także m.in. zwiększenie dostępu do informacji na temat dokonywanych operacji czy środków na rachunku. Innowacyjne rozwiązania technologiczne prowadzą do automatyzacji wielu czynności bankowych, co ułatwia znacznie pracę w sektorach bankowych. Dzięki rozwijaniu się internetu i systemów informatycznych, istnieje stały dostęp do centr rozliczeniowych. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia prawa karnego, ponieważ dzięki stałemu połączeniu z agentami rozliczeniowymi wszystkie zastrzeżenia co do nadużyć czy prawdziwości oraz legalności danej karty są automatycznie wykrywane. Dzięki postępowi również zmianie uległ czas przesyłania informacji, w momencie dokonywania płatności kartami. Obecnie są one natychmiastowo wysyłane do agentów rozliczeniowych, a więc cykl rozliczeniowy jest znacznie skrócony (kiedyś trwało to kilka minut).

Ilość kart płatniczych w Polsce i na świecie rośnie co roku (w 2011 roku liczba wydanych kart w Polsce wynosiła prawie 33 mln szt.), obecnie prawie każdy posiada w swoim portfelu choć jedną kartę płatniczą. Spowodowane jest to bezpieczeństwem środków finansowych, jakie uzyskuje posiadacz karty, oraz możliwością zapłaty za towary i usługi niemal w każdym punkcie handlowym i usługowym. Zapłata tym instrumentem płatniczym odbywa się bez udziału gotówki, co chroni skutecznie płatników przed utratą środków pieniężnych. Jednostki finansowe wydające karty, z kolei nie muszą dokonywać czasochłonnych czynności tj. liczenie gotówki, sprawdzenie jej legalności, wpłacania gotówki do banku czy zapewniania jej bezpieczeństwa. Korzyści płynące z kart płatniczych są więc obustronne. Spowodowało to szybki rozwój usług bankowości elektronicznej i udostępnianie przez banki, innowacyjnych urządzeń, usług i korzyści do których dostęp mają użytkownicy kart. Parę lat temu bankomaty służyły jedynie wypłacie pieniędzy, w chwili obecnej dają one dostęp do funkcji takich jak: przegląd sald, generowanie wyciągów, darmowa wypłata środków z konta (wcześniej prowizja była pobierana niemal w każdym bankomacie, który należał do innego banku, niż ten który wydał daną kartę), czy też doładowanie telefonu.

Karty płatnicze stały się stałym elementem naszego codziennego życia, towarzyszą nam niemal zawsze. Rzadko się zdarza by w portfelu dorosłego człowieka (choć coraz częściej dotyczy to również dzieci i młodzieży) nie znajdowała się przynajmniej jedna karta debetowa lub kredytowa. Każdy zdaję sobie sprawę jakie udogodnienia niesie za sobą korzystanie z tych środków płatniczych. Karty stają się odzwierciedleniem naszych gustów, upodobań czy też statusu społecznego. Banki wydające kartę, stosują rożne strategię by przyciągnąć klientów i sprostać ich oczekiwaniom (wydawania kart w kształcie breloczków, kart ze ściętym rogiem, czy nadrukiem na kartę w postaci zdjęcia itp.). Karty płatnicze bez wątpienia są jedną z najistotniejszych form płatności bezgotówkowej, która przynosi i będzie przynosić korzyści zarówno wydawcy jak i jej użytkownikowi.

Praca składa się z pięciu rozdziałów:
Pierwszy rozdział dotyczy historii kart płatniczych w Polsce i na świecie, wyjaśnienia czym jest karta płatnicza, jakie są jej rodzaje i jak jest zbudowana.
Drugi rozdział zawiera informację na temat bezpieczeństwa korzystania z kart, przestępstw związanych z nimi, przebiegu procesu autoryzacji transakcji, a także tego jakie warunki trzeba spełnić by otrzymać kartę i jak należy się nią posługiwać.

Trzeci rozdział dotyczy urządzeń wykorzystywanych przy operacjach dokonywanych przy użyciu kart – Bankomaty, Terminale oraz Kioski multimedialne.
W czwartym rozdziale zawarte są dane na temat największych systemów płatniczych na świecie, ich historia, oraz przykłady kart płatniczych, których są właścicielami.
Piąty rozdział jest rozdziałem najważniejszym, opisuję historię banku PKO BP, jego strategię oraz misję. Dostarcza informacji na temat rodzai wydawanych kart w banku PKO BP.

Te zestawienia mogą Cię również zainteresować:
Kredyty hipoteczne porównanie kwiecień 2024
Kredyty konsolidacyjne porównanie kwiecień 2024
Pożyczki hipoteczne porównanie kwiecień 2024
Karty kredytowe porównanie kwiecień 2024
Konta osobiste porównanie kwiecień 2024
Lokaty bankowe porównanie kwiecień 2024
Kalkulator zdolności kredytowej 2023

Zostaw komentarz