Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy?

Polacy coraz częściej decydują się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego, co potwierdzają statystyki i różnego rodzaju badania. Przyzwyczailiśmy się do życia na kredycie, podobno co drugi Polak posiada jakieś zobowiązanie finansowe, jesteśmy jednak bardzo solidnymi kredytobiorcami. Do zaciągnięcia kredytu gotówkowego, warto dobrze się przygotować, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę. O tym poniżej.

Przede wszystkim nie należy ograniczać się wyłącznie do ofert banku, w którym mamy założony rachunek osobisty. Najlepszym rozwiązaniem będzie porównanie poszczególnych ofert za pomocą porównywarki, skorzystanie z niej jest bezpłatne. Wybierając kredyt gotówkowy, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na RRSO, czyli rzeczywistą stopę rocznego oprocentowania. Im niższe RRSO, tym na niższe raty kredytu możemy liczyć. RRSO obejmuje wszystkie koszty kredytu tj. odsetki, prowizje, ubezpieczenie i opłaty przygotowawcze.

W oddziale czy przez Internet?

Obecnie większość kredytów gotówkowych można otrzymać bez wychodzenia z domu za pośrednictwem internetu. W tym wypadku można liczyć na lepszą ofertę, niż udając się do oddziału bankowego osobiście. Oczywiście nie można dać się nabrać, niekiedy w reklamach podane są informacje, że kredyt jest udzielany przez Internet, ale w ostateczności i tak trzeba wybrać się z wizytą do banku w celu dopełnienia formalności.

Dodatkowe ubezpieczenia

W przypadku większych kredytów ubezpieczenie jest obowiązkowe, jeżeli jednak decydujemy się na pożyczenie niewielkiej kwoty, to nie ma sensu obciążać się dodatkowymi kosztami. Pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na koszty ubezpieczenia, one wpływają na wysokość rat kredytowych.

Kalkulatory kredytowe

Przed decyzją o zaciągnięciu kredyt, warto skorzystać również z kalkulatora za pomocą którego, można obliczyć wysokość raty, a także ustalić dogodny okres spłaty. Takie narzędzie finansowe pomaga porównać oferty kredytów gotówkowych.

Raty dostosowane do możliwości

Kredyt gotówkowy będziemy zobowiązani spłacać niezależnie od tego, czy będziemy mieć zatrudnienie, czy je stracimy. Ustalmy takie raty, które nie będą za bardzo nadwyrężać domowego budżetu i w razie kłopotów finansowych uda nam się uregulować zobowiązanie bez większych problemów, inaczej bardzo łatwo można wpaść w długi.

Umowa kredytowa

Chociaż teoretycznie każdy z nas dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że przed podpisaniem jakiegokolwiek dokumentu, należy bardzo dokładnie przeczytać jego treść, to nie każdy to robi. Jeżeli chcemy uniknąć kłopotów, należy czytać umowę przed jej podpisaniem, można nawet zabrać ją ze sobą do domu, nie mamy obowiązku podpisywać jej od razu. W tym wypadku nie ma sensu się śpieszyć.

Agnieszka Morawiec
Doradcy.co.pl

Leave a Reply