Jak wyjść z długów? Sprawdzone metody!

Przyzwyczailiśmy się żyć za pożyczone pieniądze, co drugi Polak spłaca kredyt lub pożyczkę i choć niesolidnych dłużników jest niewielu, to niektórzy nie radzą sobie z zaciągniętymi zobowiązaniami finansowymi, przez co popadają w długi. Jak wyjść ze spirali zadłużenia?

Niestety wiele zadłużonych osób w desperacji zaciąga kolejne pożyczki na spłatę poprzednich zobowiązań, w ten sposób wpadamy w spiralę zadłużenia i długi zamiast maleć, to wciąż rosną. Problem jest duży i nie warto praktykować takich rozwiązań.

Kredyt konsolidacyjny

W niektórych sytuacjach jedynym rozsądnym wyjściem wydaje się kredyt konsolidacyjny. Gdy kompletnie nie radzimy sobie ze spłatą rat i po ich uregulowaniu brakuje nam pieniędzy na życie, warto zastanowić się na połączeniem kredytów w jedno zobowiązanie. Wówczas raty będą niższe, dzięki temu domowy budżet nie będzie aż tak bardzo nadwyrężony. Oczywiście w przypadku zsumowania długów i wydłużenia czasu spłaty kredytów, niestety będziemy musieli oddać więcej pieniędzy, jednak będziemy mieć na to więcej czasu. Decydując się na konsolidację, należy bardzo dokładnie przeanalizować okres spłaty. W przypadku dużego zadłużenia w banku, najważniejsze jest to, aby nie unikać kontaktu z instytucją, warto udać się do placówki, wyjaśnić swoją sytuację i wspólnie ustalić dalszą formę spłaty długów.

Przeanalizuj swoje długi

Oddłużanie warto zacząć od przeanalizowania swoich zobowiązań finansowych, najlepiej wypisać sobie wszystkie długi oraz terminy ich spłaty. Zacznijmy od tych, które są najdroższe, czyli za ich nieterminową spłatę zostaniemy obciążeni wysokimi odsetkami. Nie można nie zauważać problemu, warto rozmawiać z instytucjami, w których się zadłużyliśmy, banki zazwyczaj są skłonne do negocjacji, im również zależy na odzyskaniu pieniędzy.

Poniesiesz dodatkowe koszty

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie sposób wyjść z zadłużenia bez poniesienia dodatkowych kosztów. Jeżeli w rozsądny sposób zaczniemy gospodarować pieniędzmi, zaprzestaniemy zaciągania kolejnych zobowiązań i skupimy się na spłacaniu tych, które mamy z pewnością z czasem uda nam się wyjść z długów. Pamiętajmy, aby nie bagatelizować problemów, wtedy długi rosną i mogą sprowadzić nas do finansowej ruiny.

Zostaw komentarz