Dopłaty do czynszu w programie Mieszkanie Plus zależne od dochodu

Beneficjenci programu Mieszkanie Plus mogą liczyć na wsparcie państwa i dopłaty do czynszu przez okres nawet 9 lat. Dopłaty zależne będą od dochodu w przeliczeniu na członka rodziny. Single z wynagrodzeniem wyższym niż 60% średniej krajowej oraz ci, którzy posiadają prawo do innego lokalu niestety na taką pomoc nie będą mogli liczyć.

Najemcy co rok będą musieli przedstawić zaświadczenia o wysokości uzyskiwanych w roku poprzednim dochodów. Mimo tego, wedle szacunków z takiego wsparcia może korzystać nawet 30 tysięcy rodzin rocznie. Mieszkanie Plus miało w założeniu stanowić pomoc dla grupy młodych osób, które z różnych powodów nie mogły skorzystać z poprzednich programów rządowych. Zwykle nie mieli odpowiedniej zdolności kredytowej, by uzyskać kredyt hipoteczny (np. w ramach MdM), nie mają stabilnej sytuacji zawodowej czy odpowiednich dochodów. Mieszkań komunalnych jest w Polsce jak na lekarstwo, kolejki są długie, a i warunki, w jakich przychodzi mieszkać najemcom takich lokali pozostawiały wiele do życzenia. Mieszkanie Plus miało być tym, na co młodzi czekali od dawna – tanie wynajmy, niemal komfortowe warunki. Niestety budowa tanich mieszkań nieco przewyższyła oczekiwania rządu, nawet biorąc pod uwagę tanie grunty państwowe na jakich te budynki powstają.
Kwoty dopłat do mieszkań będą zależały od kosztów lokalnego budownictwa mieszkaniowego i powierzchni mieszkań. Dlatego tam, gdzie inwestycje kosztowały więcej, dopłata ma być wyższa. W przyjętych założeniach im więcej osób liczy gospodarstwo domowe, tym dopłata także ma być proporcjonalnie wyższa. Przykładowo Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wskazało, że dopłata w Krakowie będzie wynosiła około 470 zł, w województwie małopolskim 370 zł, w Katowicach 422 zł, a w województwie śląskim średnio 335 zł miesięcznie. Oczywiście gminy będą ustalały limit dopłat we własnym zakresie i to decyzje rady gminy będą ustalały pierwszeństwo przyjętych kryteriów. Najgorzej będą mieć single, bo limit dochodowy dla nich stanowić ma 60% średniej krajowej (2563 zł), dla małżonków bezdzietnych limit wzrośnie o 30 punktów – do kwoty 1281 na osobę, każde dziecko podnosi limit o tę samą liczbę punktów.

Pierwsze dopłaty ruszyć mają od 2019 roku. Przewidziano na ten cel 400 milionów złotych, w kolejnym roku już dwa razy więcej, w 2021 roku 1,2 mld zł i w kolejnych latach po 2 mld zł.

Leave a Reply