Odsetki to nie wszystko – koszty pozaodsetkowe

Każdy bank czy instytucja pozabankowa udzielając kredytów i pożyczek zarabia. Klient zwykle wybierając ofertę przygląda się oprocentowaniu kredytu i wybiera produkt, który w jego rozumieniu kosztuje go najmniej. Niestety banki i parabanki często oficjalnie nie wymieniają w spotach reklamowych innych, ukrytych kosztów, które składają się na całkowity koszt kredytu. Oczywiście informacja taka powinna być w ofercie uwzględniona – bywa najmniejszą czcionką na końcu oferty, więc zazwyczaj nie jest ona czytelna dla nieświadomego kredytobiorcy, którego wiedza o finansach jest mierna. Do kosztów pozaodsetkowych należą zazwyczaj prowizje, marże i opłaty do których zapłaty klient jest zobligowany umową kredytowa. Udział poszczególnych opłat jest różny.

Expander kontakt

Najczęściej zaliczamy do nich prowizję za udzielenie i uruchomienie kredytu/pożyczki, opłaty związane z przygotowaniem tj. badaniem zdolności kredytowej, wiarygodności i wydanie decyzji kredytowej przez bank, a także opłaty administracyjne czy składki ubezpieczeniowe kredytu. Każdy ten element uwzględniony być powinien jasno w umowie kredytowej i przekazany kredytobiorcy przed podpisaniem umowy. Zatem samo oprocentowanie kredytu nie stanowi podstawy do wyboru najkorzystniejszej dla nas oferty. Stopy procentowe dzisiaj są stosunkowo niskie, zatem banki i firmy zarabiają na dodatkowych opłatach znacznie więcej, niż na samym oprocentowaniu i to powinno być naszym wyznacznikiem przy wyborze konkretnej oferty.

Na co warto więc zwrócić uwagę w trakcie wybierania kredytu?

Klient ma prawo pytać o wszystko, co budzi jego wątpliwości, a pracownik banku musi udzielać mu zrozumiałych odpowiedzi na te pytania. Można oczywiście samodzielnie obliczyć, ile konkretnie będziemy musieli zapłacić bankowi za pożyczenie określonej kwoty – dostępne są kalkulatory, które zliczą wszystkie pozaodsetkowe koszty kredytu. Możemy o to poprosić także doradcę w banku.
Warto podczas wyboru zwracać szczególną uwagę na RRSO, który uwzględnia nie tylko oprocentowanie, ale dodatkowe koszty kredytu. Dysponując tym wskaźnikiem jesteśmy w stanie wybrać najkorzystniejszą ofertę. Oczywiście warto zwrócić uwagę na symulowaną kwotę całkowitą do spłaty. Często banki prowizję i marżę potrącają od wypłacanej kwoty udzielonej pożyczki/kredytu – klient więc otrzymuje o tyle mniej pieniędzy do dyspozycji, choć spłacić musi wszystko, zgodnie z umową.

Analizy można dokonać także zliczając wszystkie raty pozostające do spłaty i odjęciu kwoty otrzymanego kredytu „do ręki”. Cała pozostała część stanowi koszt, jaki musimy ponieść z pozyskaną sumę na rzecz banku.

Poświęcając dosłownie chwilę możemy wybrać najatrakcyjniejszy kredyt wśród tych dostępnych na rynku i sporo oszczędzić na kosztach.

Te zestawienia mogą Cię również zainteresować:
Kredyty hipoteczne porównanie maj 2022
Kredyty konsolidacyjne porównanie maj 2022
Pożyczki hipoteczne porównanie maj 2022
Karty kredytowe porównanie maj 2022
Konta osobiste porównanie maj 2022
Lokaty bankowe porównanie maj 2022
Kalkulator zdolności kredytowej 2021

Leave a Reply