Jak zabezpieczyć pieniądze w podróży?

Planując podróż zagraniczną, warto odpowiednio zabezpieczyć swoje pieniądze przed kradzieżą. Chociaż bezpieczniej jest podróżować z kratą płatniczą, według danych VISA Polacy częściej posługują się banknotami i monetami.

Chargeback

Korzystanie z karty płatniczej z reguły jest bezpieczniejsze niż płacenie gotówką. Poza tym warto zwrócić uwagę na korzyści płynące z wykorzystania chargeback, dzięki temu będziemy mogli łatwiej odzyskać pieniądze w przypadku nieudanej transakcji. Jeżeli zapłacimy kartą za wycieczkę w biurze podróży, które ogłosi bankructwo, odzyskanie gotówki będzie znacznie prostsze i szybsze, więc warto korzystać z takiej formy płatności jak najczęściej.

Skradzione pieniądze będzie można odzyskać

Kolejną zaletą korzystania z karty płatniczej w podróży jest możliwość odzyskania pieniędzy w przypadku kradzieży. Gdy ktoś ukradnie nam gotówkę, będzie to raczej niemożliwe, jednak jeżeli ktoś użyje bezprawnie naszej karty, to stracimy nie więcej niż 150 euro. Złodziej nie będzie mógł wykonać transakcji na wyższą kwotę, niż 50 euro w przypadku płatności zbliżeniowych oraz większej, niż 150 euro w przypadku płatności stykowej. Co więcej, bank będzie musiał wziąć na siebie odpowiedzialność finansową za kradzież, jeśli nie oferuje możliwości wyłączenia funkcji płatności zbliżeniowej.

Płatności kartą mają też wady

Decydując się na korzystanie z karty płatniczej w czasie wyjazdu zagranicznego, warto mieć na uwadze przewalutowanie, które generuje dodatkowe koszty. Najlepiej przed wyjazdem dokładnie zapoznać się z cennikiem swojego banku. O ile płatności kartą czy wypłata gotówki z bankomatu nie będzie obłożona wysokimi opłatami w krajach znajdujących się w strefie euro, czy dolara, to w bardziej egzotycznych miejscach możemy narazić się na dość wysokie koszty.

Zaplanuj budżet

Planując wyjazd zagraniczny warto zadbać również o swój budżet. Pamiętajmy, aby sprawdzić cennik usług naszego banku, należy też zastanowić się jak najbezpieczniej i najwygodniej będzie można dokonywać płatności w miejscu, do którego się wybieramy. Trzeba zadbać o ustalenie odpowiednich limitów na karcie płatniczej, warto mieć więcej pieniędzy niż planujemy wydać, niestety sytuacje bywają różne i trudno jest przewidzieć, czy nie będzie nam potrzebna gotówka w większej kwocie. Ustalenie budżetu to rzecz podstawowa, możemy też wcześniej zorientować się, gdzie zrobimy tańsze zakupy.

Leave a Reply