Limity transakcji zbliżeniowych

Płatności kartami zbliżeniowymi są z roku na rok coraz bardziej popularne. Nie tylko jest to wygodna, ale i bardzo bezpieczna forma płacenia za towary i usługi. Płatność taka polega jedynie na zbliżeniu do terminala karty debetowej czy kredytowej, bez konieczności podawania i zatwierdzania operacji PINem. Pozwala to zdecydowanie oszczędzić czas. Oczywiście dla podwyższenia bezpieczeństwa stosowanych jest szereg zabezpieczeń, w tym m.in. liczba transakcji w ciągu dnia, limit kwotowy. O czym warto pamiętać korzystając z płatności zbliżeniowych?

Banki ograniczyły możliwość dokonywania zakupów do 50 zł. Gdyby bowiem karta dostała się w niepowołane ręce brak takiego zabezpieczenia umożliwiłby oczyszczenie rachunku ze środków stosunkowo szybko – wystarczyło by żeby złodziej kupił wartościowy sprzęt RTV, biżuterię czy drogie ubrania i kosmetyki. Ograniczenie poszczególnych transakcji do tej wysokości jest więc uzasadnione. Po przekroczeniu 50 zł za zakupy mimo zbliżenia karty konieczne będzie wprowadzenie w terminalu numeru PIN. Oczywiści sam limit nie wystarczy, by chronić pieniądze klienta przed kradzieżą.

Expander kontakt

Dlatego dodatkowym zabezpieczeniem stosowanym przez banki i instytucje finansowe jest limit takich transakcji w ciągu dnia. Zwykle płatności zbliżeniowe mogą być przeprowadzane od 3 do 5 razy dziennie. W trosce o bezpieczeństwo już po 3 transakcji klient może być poproszony o potwierdzenie kodem PIN, czy nawet płatność przy użyciu karty tradycyjnie, wkładając ja do terminala. W większości limity dzienne każdy bank ustala odrębnie. W ramach limitu klient może dowolnie dokonywać płatności za zakupy, w tym ustaloną liczbę razy zbliżeniowo. Limit taki może każdy z nas zmienić w placówce banku, czy korzystając z panelu w bankowości elektronicznej, także poprzez infolinię – o szczegóły należy pytać w placówce banku. Warto podkreślić, że nadmierne zwiększenie tego typu transakcji zmniejsza bezpieczeństwo – nigdy przecież nie wiemy, czy nie zgubimy karty albo nie zostanie nam skradziona i wykorzystana do kradzieży naszych środków z konta. Zatem bezpiecznie jest ustalić limit do 3 takich operacji dziennie.

Przestrzegając wszelkich zasad bezpieczeństwa można śmiało stwierdzić, że karty zbliżeniowe są bezpieczne. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by nie udostępniać jej nikomu chronić PIN do karty. Mikroprocesory takich kart są wysoce zaawansowane technologicznie. Sama karta aktywuje się na kilka sekund podczas zbliżania jej do terminala, nie dalej niż 4 cm od czytnika. W przypadku zgubienia czy podejrzenia kradzieży należy najszybciej jak to możliwe zgłosić ten fakt w banku i zablokować kartę. Każdy bank powinien informować klienta o zasadach bezpieczeństwa, ale to my musimy ich przestrzegać i dbać o to, bękarta nie dostała się w niepowołane ręce.

Te zestawienia mogą Cię również zainteresować:
Kredyty hipoteczne porównanie maj 2022
Kredyty konsolidacyjne porównanie maj 2022
Pożyczki hipoteczne porównanie maj 2022
Karty kredytowe porównanie maj 2022
Konta osobiste porównanie maj 2022
Lokaty bankowe porównanie maj 2022
Kalkulator zdolności kredytowej 2021

Leave a Reply