Pożyczki hipoteczne dla klientów indywidualnych

Pożyczka hipoteczna to doskonały sposób finansowania dla osób, które potrzebują większej sumy pieniędzy i mogą sobie pozwolić na zabezpieczenie pożyczki hipoteką. Pożyczki hipoteczne traktowane są często jak kredyty hipoteczne, których okres spłaty jest nieco krótszy niż zwykle. Nie jest słuszne podejście, bowiem pożyczka hipoteczna znacznie różni się od kredytu zabezpieczonego hipoteką. Przede wszystkim obie te formy finansowania różnią się diametralnie pod względem prawnym – rzecz w tym, że pożyczki regulowane są zapisami w kodeksie cywilnym, podczas gdy w przypadku kredytów obowiązuje prawo bankowe.

Pożyczka hipoteczna to produkt finansowy, który ma naprawdę wiele zalet, zwłaszcza jeśli porównamy ja do standardowych kredytów gotówkowych czy samochodowych. Łatwo chyba domyślić się, o co chodzi – oczywiście standardowa oferowana przez bank pożyczka hipoteczna ma o wiele niższe oprocentowanie niż wspomniane kredyty. A przy tym, w przeciwieństwie do kredytów hipotecznych, możemy ją wykorzystać na dowolny cel. Niezależnie od tego, na jaki cel chcemy przeznaczyć pożyczony kapitał, możemy być pewni, że nie wpłynie to na decyzje o przyznaniu pożyczki hipotecznej.

Wspomnieliśmy już, że atutem pożyczek hipotecznych jest ich stosunkowo niskie oprocentowanie. Oczywiście jest ono całkiem uzasadnione – w końcu każda pożyczka hipoteczna zabezpieczona jest jakąś nieruchomością. Dlatego też jest ona dla banku znacznie mniej ryzykowna niż np. kredyt gotówkowy, który przyznawany jest w zasadzie wszystkim o odpowiednio wysokich legalnych dochodach. W zależności of konkretnego banku oprocentowanie standardowej pożyczki hipotecznej wynosi około 7,5 – 9%. Nie jest to wiele, zważywszy na fakt, że np. pożyczki i kredyty w instytucjach pozabankowych oprocentowane są nawet na 20% w skali roku.

Naturalnie wzięcie pożyczki hipotecznej należy dobrze przemyśleć. Tego typu zobowiązania zawsze oznaczają pożyczenie naprawdę dużej kwoty pieniężnej. Zwykle banki określają jakąś minimalną kwotę, która oscyluje wokół kilkudziesięciu tysięcy złotych. Np. ING Bank Śląski oferuje nam pożyczkę hipoteczną w wysokości minimum 40 000. Przeważnie maksymalna kwota pożyczki ograniczona jest z kolei wartością nieruchomości, którą obciążymy hipoteką. Banki zazwyczaj są skłonne pożyczyć nam nawet do 80% wartości danej nieruchomości (wycenionej naturalnie przez rzeczoznawcę).

Decydując się na złożenie wniosku o pożyczkę hipoteczną, powinniśmy pamiętać, że zazwyczaj można jej spłatę rozłożyć nawet na 20-25 lat. Dzięki temu można znacznie obniżyć ratę pożyczki, dopasowując ja do swoich możliwości finansowych. Przeważnie na stronie banku możemy skorzystać ze specjalnego kalkulatora kredytowego online i za jego pomocą wyliczyć ratę pożyczki po wpisaniu w odpowiednie rubryki kwoty kredytu oraz okresu kredytowania. Zawsze zresztą możemy wysokość rat i inne tego rodzaju detale omówić z doradcami finansowymi banku.

Pamiętajmy, że także w przypadku pożyczek hipotecznych możemy wybrać zarówno spłatę w ratach równych jak i malejących. Wygląda to dokładnie tak samo jak przy kredycie hipotecznym. O ile raty malejące mogą na początku Stanowic znaczne obciążenie finansowe (pierwsze raty są stosunkowo wysoki), to jednak wybór tej opcji kredytu czy pożyczki oznacza w praktyce, że koszt naszego zadłużenia będzie o wiele mniejszy. Jeśli zatem możemy sobie na to pozwolić, warto wybrać wariant kredytu właśnie z ratami malejącymi.

Te zestawienia mogą Cię również zainteresować:
Kredyty hipoteczne porównanie maj 2022
Kredyty konsolidacyjne porównanie maj 2022
Pożyczki hipoteczne porównanie maj 2022
Karty kredytowe porównanie maj 2022
Konta osobiste porównanie maj 2022
Lokaty bankowe porównanie maj 2022
Kalkulator zdolności kredytowej 2021

Leave a Reply