Mieszkanie Plus – pierwsi lokatorzy już w II kwartale 2018 r.

Beneficjenci rządowego programu niecierpliwie oczekują na klucze do mieszkań, jakie zostały im przyznane. BGK Nieruchomości podaje, że termin oddania pierwszych mieszkań, najpierw w Jarocinie i Białej Podlaskiej, nastąpi już w tym kwartale.

Mieszkanie Plus ma zastąpić jakże popularny program, który wygasa sukcesywnie od tego roku – Mieszkanie dla Młodych. O ile poprzedni wiązał się z dofinansowaniem spłaty kredytu dla osób uprawnionych, tak Mieszkanie Plus jest przeznaczony dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą uzyskać kredytu hipotecznego. Zwykle banki nie uznają innych niż umowa o prace źródeł dochodów, a jak wiadomo umowy tzw. śmieciowe w Polsce są jednymi z najczęściej zawieranych. Młode osoby zarabiają także w inny sposób, a dochody te są zbyt niskie lub nie akceptowane przez banki.
Celem obecnego programu jest nie tylko zwiększenie podaży na wynajem mieszkań, ale także umożliwienie długoterminowego wynajmu, także z późniejszą możliwością wykupu niektórych lokali z programu. Taki wynajem jest wiele korzystniejszy niż na rynku obecnych lokali na wynajem – opłaty za 50 metrowe mieszkanie, łącznie z mediami w przygotowywanych budynkach np. w Białej Podlaskiej nie przekroczą 900 zł. To właśnie tutaj oraz w Jarocinie prace są na najbardziej zaawansowanym poziomie, stąd BGK Nieruchomości przewiduje, że w tych lokalizacjach jeszcze w przed wakacjami oddane zostaną najemcom pierwsze klucze.

Biała Podlaska opublikowała nawet listę osób, które przeszły weryfikację. Pozostałe, dla których lokali nie wystarczyło, a spełnili warunki mogą liczyć na kolejne mieszkania – znajdą się na liście oczekujących. To tu przeznaczonych na wynajem zostało 186 mieszkań w ramach rządowego programu. Oczywiście zainteresowanych było wiele więcej – ponad 1,3 tys. osób, prawie 1/3 z wnioskujących przeszła pomyślnie weryfikację (głównie związaną z ocena możliwości płatniczych tj. zdolności do regulowania opłat czynszowych). Spoza miasta zgłosiło się 10% wnioskujących.

Jak widać i ta rządowa inicjatywa jest popularna, nawet w mniejszych miastach. To, czy rząd zdecyduje się na kolejny projekt jest niewiadomą. Na chwilę obecną i tak wiele rodzin, mniej zamożnych, może liczyć na pomoc w uzyskaniu prawie własnego M przy minimalnym wkładzie finansowym – jedyny warunek to opłata miesięcznego czynszu i mediów – to chyba niewiele?

Leave a Reply