Budowanie zaplecza finansowego – jak zacząć?

Oszczędzanie nie należy do najmocniejszych stron Polaków, a warto odkładać pieniądze na przyszłość. Mamy różne wymówki, najczęściej zasłaniamy się niskimi zarobkami, ale wiadomo, że apetyt rośnie w miarę jedzenia i nawet, jak otrzymamy podwyżkę zaczynamy wydawać więcej, a oszczędności na koncie nie przybywa.

Od czego zacząć?

Oszczędzania można się nauczyć dlatego, nawet jeżeli mamy tendencje do wydawania pieniędzy, nie jesteśmy na straconej pozycji. Najważniejszą kwestią jest kontrola nad własnym budżetem oraz regularność w odkładaniu na przyszłość. Niezależnie od tego, ile zarabiamy warto raz w miesiącu po otrzymaniu wynagrodzenia odłożyć ustaloną sumę, w ten sposób w ciągu roku można zgromadzić naprawdę dużo pieniędzy.

Pierwszym krokiem powinna być analiza wydatków, z pewnością jak dokładnie przyjrzymy się, na co wydajemy pieniądze, dojdziemy do wniosku, że z niektórych rzeczy bez problemu moglibyśmy zrezygnować – zróbmy to. Na zakupy wybierajmy się tylko i wyłącznie z listą, planujmy zakupy, nie ma sensu wyjście do galerii handlowej bez ustalonego celu, wtedy możemy kupić rzeczy, które tak naprawdę wcale się nam nie przydadzą. Można też podjąć decyzję, że rezygnujemy z jednego wydatku, który do tej pory ponosiliśmy np. bierzemy do pracy przygotowane wcześniej jedzenie, zamiast wydawać pieniądze na obiad. Niby drobnostki, ale po kilku miesiącach zauważymy różnicę w portfelu. Dobrym rozwiązaniem dla naszych finansów i dla naszego zdrowia jest rezygnacja z nałogów na przykład z palenia papierosów. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że palenie to nic dobrego i bardzo szkodzi naszemu zdrowiu i otoczeniu.

Gdzie ulokować zaoszczędzoną gotówkę?

Dobrym produktem finansowym jest konto oszczędnościowe, na którym można oszczędzać praktycznie od zera. Dla osób, które nie potrafią zarządzać domowym budżetem będzie to dobra opcja, żeby wprowadzić do życia trochę dyscypliny, można ustawić też przelew automatyczny, w tym wypadku od razu po wpłynięciu wynagrodzenia na konto dana kwota zostanie pobrana, także nawet nie zdążymy za bardzo zorientować się, że mieliśmy więcej pieniędzy.

Posiadanie zaplecza finansowego, z którego można będzie skorzystać w sytuacji kryzysowej, to duży komfort. Warto mieć oszczędności, gdyż wtedy czujemy się pewniej, bezpieczniej, możemy rozwijać swoje zainteresowania i spełniać marzenia.

Leave a Reply