Co to jest spread walutowy?

Ci, którzy interesują się bankowością i finansami, doskonale zdają sobie sprawę, jak trudne są te zagadnienia. Wymagają bowiem głębokich refleksji i analitycznego podejścia, a przecież nie każdy z nas czuje się na siłach, aby zajmować się tak skomplikowanymi sprawami. Szczególnie popularny stał się ostatnio temat tak zwanego spreadu walutowego. Mówi o nim naprawdę wiele osób, a my, laicy w dziedzinie bankowości nie zdajemy sobie pewnie sprawy, o co chodzi. Spróbujmy zatem wyjaśnić to w prosty sposób.

Otóż, spread walutowy jest po prostu różnicą pomiędzy kursem sprzedaży a kupna danej waluty. Dla niektórych może się to wydawać naprawdę absurdalne, nie da się jednak ukryć, że taka różnica istnieje. Aby zrozumieć to jeszcze lepiej, warto odwołać się do codziennych sytuacji. Najlepszym przykładem będzie kantor. Kupuje od konkretną walutę w określonej cenie, ale sprzedać już może ją nieco drożej. Jeśli 1 dolar kosztuje 4 zł, to właściciel kantoru sprzedaje go na przykład za 4 zł i 20 groszy. Takie rozwiązanie jest naprawdę korzystne i stanowi prawdziwy zarobek. Okazuje się, że taka sama sytuacja dotyczy banku, ponieważ również i ta instytucja zarabia na kursie pieniądza i jego pożyczaniu.

Zastanówmy się jeszcze, w jaki sposób spread walutowy wpływa na zaciągnięty przez nas kredyt i co właściwie od nas oznacza. Nie jest bowiem bez znaczenia i każdy, kto zaciąga pożyczkę w obcej walucie powinien zdawać sobie sprawę ze zobowiązań i konsekwencji finansowych. Chodzi przede wszystkim o to, że bank pożyczając nam kredyt w obcej walucie, kupuje ją po określonej cenie. Niestety, my musimy oddać nieco więcej pieniędzy, obowiązuje nas bowiem omawiany tutaj spread. Kwota, jaką spłacamy bankowi jest już inna, wyższa, bierze się pod uwagę większy kurs walutowy.

Płacenia takich należności zazwyczaj nie da się uniknąć, na szczęście istnieje kilka sposobów na to, aby nieco obniżyć koszty. Pamiętajmy jednak, aby przed wzięciem kredytu porozmawiać z doświadczonym ekspertem finansowym, który udzieli nam odpowiedzi nam wszystkie nurtujące nas pytania.

Te zestawienia mogą Cię również zainteresować:
Kredyty hipoteczne porównanie maj 2022
Kredyty konsolidacyjne porównanie maj 2022
Pożyczki hipoteczne porównanie maj 2022
Karty kredytowe porównanie maj 2022
Konta osobiste porównanie maj 2022
Lokaty bankowe porównanie maj 2022
Kalkulator zdolności kredytowej 2021

Leave a Reply