Gdzie zgłosić kradzież dowodu osobistego?

Kradzież, zniszczenie czy zgubienie dowodu osobistego, należy niezwłocznie zgłosić, szczególnie, jeśli padliśmy ofiarą złodzieja, gdyż wrażliwe dane mogą być wykorzystane do różnego rodzaju wyłudzeń. Do niedawna trzeba było pofatygować się do urzędu osobiście, obecnie możliwe jest zgłoszenie utraty dowodu osobistego za pośrednictwem sieci. 23. września 2017 roku został uruchomiony specjalny formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie obywatel.gov.pl, wypełnia się go bardzo szybko, jest intuicyjny i co najważniejsze takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić naprawdę sporo czasu. Część danych jest uzupełnianych automatycznie, co dodatkowo skraca czas przebywania na stronie. Oczywiście w tym wypadku, należy posiadać Profil Zaufany, można go założyć bezpłatnie za pomocą bankowości elektronicznej. Obecnie większość instytucji bankowych posiada takie usługi.

Jak unieważnić dowód osobisty?

Pierwszym krokiem, jaki należy uczynić jest wejście na stronę obywatel.gov.pl, następnie szukamy opcji „Zgłoś utratę lub uszkodzenie dowodu osobistego”, wybieramy opcję przez Internet i klikamy „Wyślij Zgłoszenie”. Aby e-urząd mógł przyjąć nasze zgłoszenie, będziemy zobowiązani do podpisania się Profilem Zaufanym, można założyć go online albo osobiście w urzędzie.

Za pośrednictwem Internetu można również złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. Potrzebne będzie nam aktualne zdjęcie oraz dedykowany formularz, który również potwierdzamy przez cyfrowy podpis w postaci Profilu Zaufanego. Jeżeli doszło do kradzieży dowodu osobistego, należy zgłosić to również do banku oraz na policję. Niestety oszuści bardzo często wykorzystują dane poufne do wyłudzania kredytów, dlatego trzeba zachować ostrożność i zrobić to jak najszybciej, nie można zwlekać. Według danych Ministerstwa Cyfryzacji w 2016 roku o unieważnienie dokumentu tożsamości wnioskowało 393 tysiące osób. Pamiętajmy, aby chronić swoje dokumenty, aby nie wpadły w niepowołane ręce, a jeżeli zostaną skradzione, trzeba bardzo szybko reagować i zgłaszać ten fakt do odpowiednich instytucji, żeby później nie mieć problemów.

Zostaw komentarz