Jak dobrze wybrać kredyt samochodowy?

Zakup wymarzonego samochodu, to spory wydatek dlatego, gdy nie dysponujemy odpowiednim budżetem, można zdecydować się na kredyt samochodowy. Oczywiście przed dokonaniem wyboru odpowiedniej oferty, warto zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi możliwościami. Warunki kredytu samochodowego zależą od kilku czynników, po pierwsze jest to wartość samochodu, rok jego produkcji oraz wkład własny. Oprócz tego równie ważny będzie okres, na jaki zaciągamy pożyczkę oraz nasza zdolność kredytowa. Banki najchętniej finansują zakup pojazdów z salonów, ponieważ stanowią one najlepsze zabezpieczenie spłaty.

Expander kontakt

Decydując się na zakup samochodu na kredyt, mamy do wyboru dwie możliwości – zaciągnięcie pożyczki w banku lub u dealera samochodowego. W pierwszym wypadku będziemy musieli liczyć się z dopełnieniem wielu formalności, na co trzeba poświęcić sporo czasu. Z kolei decydując się na kredyt za pośrednictwem dealera, poniesiemy większe koszty, gdyż będziemy musieli zapłacić dodatkową prowizję. Dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z oferty banków samochodowych, które sprzedają swoje produkty za pośrednictwem salonów.

Polisa AC

Wraz z zakupem samochodu będziemy zobowiązani nabyć polisę AC z cesją na bank. Jest to jednoznaczne z tym, że w razie szkody odszkodowanie nie trafi do nas, ale do naszego kredytobiorcy.

Okres kredytowania

Im dłuższy okres kredytowania, tym mniejsze będą raty, nie mniej jednak trzeba pamiętać o tym, że wartość samochodu bardzo szybko spada, także niekoniecznie takie rozwiązanie będzie dla nas korzystne. Najlepiej zdecydować się na kredyt na okres 5 lat, wówczas samochód będzie można sprzedać bez dużych strat.

Prowizja i dodatkowe opłaty

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj kredytu się zdecydujemy, trzeba dokładnie przeanalizować koszty, w tym wysokość prowizji. Oprócz wysokości oprocentowania nominalnego bardzo ważnym parametrem jest wskaźnik RRSO, czyli roczna stopa oprocentowania. Dopiero na tej podstawie można określić koszt całkowity kredytu.

Wkład własny

Wkład własny jest wymagany głównie wtedy, gdy zdecydujemy się na zakup starszego samochodu. Jego wysokość uzależniona jest od naszych dochodów, wartości pojazdu oraz roku jego produkcji.

Te zestawienia mogą Cię również zainteresować:
Kredyty hipoteczne porównanie lipiec 2020
Kredyty konsolidacyjne porównanie lipiec 2020
Pożyczki hipoteczne porównanie lipiec 2020
Karty kredytowe porównanie lipiec 2020
Konta osobiste porównanie lipiec 2020
Lokaty bankowe porównanie lipiec 2020
Kalkulator zdolności kredytowej 2018

More from Agnieszka Morawiec

W symbiozie z bankiem – na dobre i na złe?

XXI wiek – czas wielu wydatków, pogoni za pieniądzem oraz okres, w...
czytaj dalej

Dodaj komentarz