Karta wielowalutowa – jak działa?

Karty wielowalutowe wprowadziło już większość banków, w jakich Polacy posiadają swoje konta. Rozwiązanie to umożliwia korzystanie z jednej karty płatniczej w krajach, gdzie obowiązują różne waluty. Pozwala uniknąć kosztów związanych z przewalutowaniem i wizyt w kantorach przed czy w trakcie wyjazdu. Na czym polega jej funkcjonalność i dlaczego tak chętnie z niej korzystamy?

Karta wielowalutowa pozwala na dokonywanie transakcji w kilku walutach, samoczynnie rozpoznając z jakiego rachunku ma dokonać potrącenia. Nie dolicza dodatkowych opłat, a jej posiadacze mogą płacić w euro, dolarach, funtach i frankach szwajcarskich.

Tradycyjne karty płatnicze podpięte są do jednego rachunku. W przypadku karty wielowalutowej system rozpoznaje rachunek, rozliczając po korzystnej opcji dla klienta konkretną płatność. Warunkiem jest posiadanie odpowiedniej ilości środków na koncie. I posiadacze mogą robić zakupy we Francji płacąc euro, następnie w Szwajcarii a po powrocie obowiązującym będzie konto złotówkowe – wygodne prawda?

Jeśli na danym koncie walutowym zabraknie funduszy to płatność zaewidencjonowana zostanie na koncie w złotówkach, a więc naliczona zostanie dodatkowa opłata prowizyjna (związana z przewalutowaniem). Lepiej więc na bieżąco sprawdzać stan rachunku w danej walucie, by nie dopłacać.

Jedyną chyba wadą kart jest brak możliwości podpięcia do wszystkich walut. Banki proponują głównie te najczęściej wykorzystywane o których już wspomniano. W krajach mniej popularnych lepiej więc płacić gotówką. Ale kierunki naszych wyjazdów zwykle nie są zbyt egzotyczne, więc karta w kilku podstawowych walutach powinna być wystarczająca.

Karty wielowalutowe stworzono z myślą o wygodnych i tanich płatnościach bezgotówkowych, zatem wypłacając gotówkę z bankomatu zagranicą należy sprawdzić ile nas to będzie kosztowało.

Kartami walutowymi można zarządzać z dowolnego miejsca na świecie korzystając z bankowości elektronicznej. Obsługa jej jest więc wygodna i nie jest konieczna wizyta w banku. Jedyne koszty jakie będzie trzeba ponosić w związku z kartami wielowalutowymi jest opłata roczna czy miesięczna i koszty obsługi rachunków walutowych. Warto o te pytać w placówkach swojego banku, przed złożeniem wniosku o kartę wielowalutową.

Leave a Reply