Jak obliczyć rentowność wynajmu mieszkania?

Mimo, że oszczędzanie nie jest naszą dobrą stroną, to coraz więcej Polaków odkłada pieniądze, co zdecydowanie trzeba pochwalić. Nikt nie ma złudzeń, że emerytury wypłacane przez ZUS zdołają pokryć nasze potrzeby, gdyż już nie będziemy w stanie pracować zawodowo. Oczywiście oszczędności powinny na siebie zarabiać. Inwestowanie w nieruchomości to dobre rozwiązanie, jednak należy odpowiednio oszacować opłacalność zakupu i późniejszego wynajmu mieszkania. Nie jest to takie proste, jak może się wydawać, poniżej znajdziecie kilka porad dotyczących tego typu inwestycji.

Średnia cena najmu

Średnia cena najmu zależeć będzie przede wszystkim od lokalizacji nieruchomości. Najlepiej przed zakupem mieszkania dokładnie prześledzić rynek wynajmu oraz przejrzeć serwisy ogłoszeniowe. Pamiętajmy, żeby nie sugerować się zarówno najwyższymi, jak i najniższymi stawkami. Koszty będą również różne w zależności od standardu mieszkania, a także dojazdu oraz odległości od centrum. Jeżeli chodzi o miejscowość, należy wybierać miasta studenckie, które cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony młodych ludzi. Warto mieć na uwadze przede wszystkim Warszawę, Kraków, Wrocław, Gdańsk czy Poznań.

Koszty transakcyjne i administracyjne

Zanim zdecydujemy się na zakup nieruchomości, warto dokładnie porównać ceny poszczególnych ofert. Niestety znalezienie mieszkania w dobrej cenie nie jest łatwym zadaniem, dlatego trzeba będzie poświęcić sporo czasu, można też oddać sprawy w ręce specjalisty. Nie zarobimy na wynajmie, jeżeli przepłacimy za mieszkanie, dlatego warto wziąć pod uwagę wszystkie koszty, również opłaty notarialne, podatki, koszty remontowe, wykończeniowe, czynsz czy ubezpieczenie.

Koszty kredytowe

Większość z nas nie może pozwolić sobie na zakup mieszkania bez zaciągania kredytu hipotecznego. Chociaż taka opcja może wydawać się mało opłacalna, bo przecież trzeba pokryć koszty związane z obsługą kredytu, to wiele osób decyduje się podjąć ryzyko. Nawet jeżeli zyski z wynajmu mieszkania nie będą w tym wypadku duże lub wręcz zerowe, to pieniądze pobrane od lokatorów mogą posłużyć nam na częściową spłatę zadłużenia. Wówczas nabędziemy mieszkanie niższym kosztem. Oczywiście należy pamiętać o tym, że potrzebny będzie wkład własny w wysokości 20% wartości nieruchomości. Do tego dochodzą jeszcze koszty wykończania oraz wyposażania mieszkania.

Inwestowanie w nieruchomości to dobra opcja pod warunkiem, że dysponujemy sporymi oszczędnościami. Jest to bez wątpienia jedna z lepszych możliwości, gdyż taka inwestycja obarczona jest niskim ryzykiem, w tym wypadku zysk jest pewny.

Leave a Reply