Kredyt hipoteczny przy rozdzielności majątkowej

Zawarcie związku małżeńskiego z mocy prawa oznacza początek wspólności majątkowej małżonków. Coraz częściej jednak zawierane są intercyzy. Sporządzona w formie umowy między małżonkami rozdzielność obecnie nie ma większego wpływu na szanse zaciągania zobowiązań kredytowych, w tym także kredytu hipotecznego.

Do niedawna panowało przekonanie, że rozdzielność majątkowa oznacza brak zaufania małżonków. Nic bardziej mylnego – głównie oznacza roztropność finansową, świadomość i chęć zabezpieczenia rodziny przez ewentualnymi problemami jednego z małżonków. Głównie ma ona znaczenie w sytuacji, gdy jedno z nich prowadzi działalność gospodarczą. Obecne sytuacje na rynkach finansowych, różne zawirowania i kryzysy mogą szybko doprowadzić nawet najlepiej prosperujące biznesy do upadku. Intercyza może być przydatna również wówczas, gdy jedno z małżonków nie może chwalić się dobrą historią kredytową. Do banku wnioskuje zwykle ta strona, która ma nienaganne relacje z bankami, terminowo spłaca zobowiązania i posiada wysoką zdolność kredytową.

Expander kontakt

Co z kredytem hipotecznym?

W przypadku takich produktów bankowych intercyza ma często spore znaczenie. Pod uwagę brane są dochody, wydatki i historia kredytowa wnioskodawcy. Nie jest konieczna zgoda współmałżonka, chyba, że wnioskują o przyznanie kredytu oboje. Każdy bank ma inne wytyczne związane z ustalaniem struktury zobowiązania w takich przypadkach. Obecnie wiele z nich umożliwia zaciąganie zobowiązań także partnerom życiowym. Często w przypadku wniosku obojga banki dokonują równego podziału – w kwestii udziału w kredycie i własności nieruchomości która ma być finansowana w ten sposób. Często osoba z wyższymi zarobkami przejmuje większą część kredytu i udziału. Najrozsądniejsze jest jednak zaciąganie zobowiązania przez jednego małżonka i ustalenie jego 100% własności nieruchomości i obowiązku spłaty kredytu.

W każdym banku można znaleźć ciekawe oferty kredytów hipotecznych dla par/małżonków z intercyzą. Przed dokonaniem wyboru tej właściwej, podobnie jak w przypadku każdego innego kredytu, warto przeanalizować warunki oferty, porównać co najmniej kilka, doradzić się doradcy lub specjalisty od finansów by wybrać tą, na miarę naszych potrzeb i możliwości. To jak zdecydujemy się zaciągać kredyt zależeć powinno od danego produktu, wymagań banku itd.

Te zestawienia mogą Cię również zainteresować:
Kredyty hipoteczne porównanie lipiec 2020
Kredyty konsolidacyjne porównanie lipiec 2020
Pożyczki hipoteczne porównanie lipiec 2020
Karty kredytowe porównanie lipiec 2020
Konta osobiste porównanie lipiec 2020
Lokaty bankowe porównanie lipiec 2020
Kalkulator zdolności kredytowej 2018

More from Agnieszka Morawiec

Kredyty hipoteczne na 200 000 zł – porównanie oprocentowania styczeń 2015

Nowy Rok rozpoczęliśmy od porównania warunków kredytów hipotecznych na 200 000 zł....
czytaj dalej

Dodaj komentarz