Zawarcie związku małżeńskiego z mocy prawa oznacza początek wspólności majątkowej małżonków. Coraz częściej jednak zawierane są intercyzy. Sporządzona w formie umowy między małżonkami rozdzielność obecnie nie ma większego wpływu na szanse zaciągania zobowiązań kredytowych, w tym także kredytu hipotecznego.
Do niedawna panowało przekonanie, że rozdzielność majątkowa oznacza brak zaufania małżonków. Nic bardziej mylnego – głównie oznacza roztropność finansową, świadomość i chęć zabezpieczenia rodziny przez ewentualnymi problemami jednego z małżonków. Głównie ma ona znaczenie w sytuacji, gdy jedno z nich prowadzi działalność gospodarczą. Obecne sytuacje na rynkach finansowych, różne zawirowania i kryzysy mogą szybko doprowadzić nawet najlepiej prosperujące biznesy do upadku. Intercyza może być przydatna również wówczas, gdy jedno z małżonków nie może chwalić się dobrą historią kredytową. Do banku wnioskuje zwykle ta strona, która ma nienaganne relacje z bankami, terminowo spłaca zobowiązania i posiada wysoką zdolność kredytową.
Co z kredytem hipotecznym?
W przypadku takich produktów bankowych intercyza ma często spore znaczenie. Pod uwagę brane są dochody, wydatki i historia kredytowa wnioskodawcy. Nie jest konieczna zgoda współmałżonka, chyba, że wnioskują o przyznanie kredytu oboje. Każdy bank ma inne wytyczne związane z ustalaniem struktury zobowiązania w takich przypadkach. Obecnie wiele z nich umożliwia zaciąganie zobowiązań także partnerom życiowym. Często w przypadku wniosku obojga banki dokonują równego podziału – w kwestii udziału w kredycie i własności nieruchomości która ma być finansowana w ten sposób. Często osoba z wyższymi zarobkami przejmuje większą część kredytu i udziału. Najrozsądniejsze jest jednak zaciąganie zobowiązania przez jednego małżonka i ustalenie jego 100% własności nieruchomości i obowiązku spłaty kredytu.
W każdym banku można znaleźć ciekawe oferty kredytów hipotecznych dla par/małżonków z intercyzą. Przed dokonaniem wyboru tej właściwej, podobnie jak w przypadku każdego innego kredytu, warto przeanalizować warunki oferty, porównać co najmniej kilka, doradzić się doradcy lub specjalisty od finansów by wybrać tą, na miarę naszych potrzeb i możliwości. To jak zdecydujemy się zaciągać kredyt zależeć powinno od danego produktu, wymagań banku itd.
Te zestawienia mogą Cię również zainteresować:
– Kredyty hipoteczne porównanie styczeń 2021
– Kredyty konsolidacyjne porównanie styczeń 2021
– Pożyczki hipoteczne porównanie styczeń 2021
– Karty kredytowe porównanie styczeń 2021
– Konta osobiste porównanie styczeń 2021
– Lokaty bankowe porównanie styczeń 2021
– Kalkulator zdolności kredytowej 2018