Oszczędzanie małych kwot, czy ma sens?

W Polsce oszczędzanie nie jest jeszcze zbyt popularne. Wynika to z wielu powodów, głównie z sytuacji gospodarczej, ale i braku takich nawyków wśród społeczeństwa. Życie ponad stan, chęć podróżowania, nabywania nowych gadżetów, modnych ubrań itd. – na to wszystko można sobie pozwolić, jeśli regularnie się oszczędza. Nie jest to ekstrawagancja – to rozwiązanie, które zapewni nam bezpieczeństwo. Odkładanie nawet niewielkich kwot miesięcznie pozwala wielu Polakom spełnić wspomniane marzenia już po kilku latach (a przy większych nakładach zdecydowanie szybciej).

Wielu z nas tłumaczy się niskimi dochodami. To wymówka. Proces regularnego oszczędzania to nic innego jak zasada procentu składanego – zwielokrotnimy nasze zyski, w odpowiednio długim czasie. Niewielkie początkowo kwoty w perspektywie Kiku lat dają w dniu dzisiejszym zysk w wysokości do 50% po 10 latach oszczędzania. Może warto pomyśleć więc i o przyszłej, najpewniej niezbyt wysokiej, emeryturze i zadbać o lepszą jesień życia? Wysiłek niewielki, a warto.

Od czego zacząć oszczędzanie?

Aby skutecznie oszczędzać, na początek należy przyjrzeć się wydatkom. Często zbędnym, więc wartym wyeliminowania. Takie kwoty, które pozostaną w budżecie można odkładać, prawda?
Wiele osób twierdzi, że odkładanie „do skarbonki” nie ma sensu. Wręcz przeciwnie. Zakładając, że po każdych zakupach do skarbonki wrzucimy kilka drobnych, w skali miesiąc może się troszkę gotówki nazbierać. Ile, to zależy od tego, jakie drobne będą w skarbonce. Nawyku oszczędzania uczymy się długo, ale trzeba być wytrwałym i konsekwentnym. W zależności od poziomu naszej wiedzy, wolnych środków i celu, jaki chcemy osiągnąć istnieje mnóstwo możliwości. Od bezpiecznych lokat i kont oszczędnościowych, po bardziej ryzykowne fundusze inwestycyjne, akcje itd. Jedno jest pewne – nie warto trzymać pieniędzy w domu. Nawe niewielkie oprocentowanie lokat (obecnie nawet do 4% rocznie) daje korzyści. Małymi krokami warto dążyć do celu. Po jakimś czasie przyjemniej będzie stwierdzić, że odłożyliśmy tyle, ile chcieliśmy na spełnienie marzeń, czy na przyszłość. Wraz ze wzrostem świadomości finansowej Polaków rośnie liczba osób, które doceniają oszczędzanie, nawet niewielkich kwot.

Warto uczyć oszczędzania i szacunku do pieniądza już najmłodsze dzieci. Dysponowanie własnymi środkami pozwoli im poznać podstawowe mechanizmy rynku finansowego, a to zaowocuje w przyszłości.

Te zestawienia mogą Cię również zainteresować:
Kredyty hipoteczne porównanie maj 2022
Kredyty konsolidacyjne porównanie maj 2022
Pożyczki hipoteczne porównanie maj 2022
Karty kredytowe porównanie maj 2022
Konta osobiste porównanie maj 2022
Lokaty bankowe porównanie maj 2022
Kalkulator zdolności kredytowej 2021

Leave a Reply