Kredyt negocjowany. Jak grać, by ugrać najwięcej?

Zastanawiasz się nad zaciągnięciem kredytu hipotecznego, ale warunki jakie oferuje bank Ci nie odpowiadają? Możesz negocjować warunki umowy kredytowej.

Zakup mieszkania na kredyt nie jest tak prostym procesem, jak niektórym może się wydawać. Decyzje dotyczące oferty kredytowej zazwyczaj podejmowane są pod presją czasu, ze względu na to, że wcześniej trzeba podpisać umowę przedwstępną, która zobowiązuje nas do zakupu danej nieruchomości i wpłaty zadatku. Jeżeli nie wywiążemy się z wyznaczonych terminów i nie dokonamy zapłaty reszty należności, to stracimy wpłacone pieniądze. W procesie zakupu nieruchomości na kredyt bardzo ważnym elementem jest czas, dlatego większość kredytobiorców zgadza się na pierwszą ofertę banku. Tymczasem warto zdecydować się na negocjacje warunków umowy, jeżeli nasze żądania nie będą zbyt wygórowane jest duża szansa, że bank przystanie na naszą propozycję, wówczas kredyt będzie tańszy.

Jak przygotować się do negocjacji?

Decydując się na negocjowanie warunków umowy kredytowej, należy skupić się na swoich atutach. Być może nie mamy bardzo wysokich dochodów, ale możemy zwrócić uwagę doradcy bankowego na nieskazitelną historię kredytową czy posiadanie oszczędności, co jest równoznaczne z tym, że potrafimy dobrze zarządzać domowym budżetem. Warto podkreślać zalety, które zmniejszają ryzyko naszej niewypłacalności. Jeżeli uda nam się zapewnić bank, że roztropnie rozporządzamy finansami i będziemy terminowo spłacać raty kredytu, wówczas możemy wynegocjować lepsze stawki np. niższą marżę czy prowizję. Można też postarać się o zniesienie posiadania przymusowego ubezpieczenia.

Oferta konkurencji

Oprócz przygotowania argumentów potwierdzających naszą wiarygodność, warto przedstawić doradcy ofertę konkurencji. Porównując warunki kredytowania dwóch instytucji, mamy spore szanse na wynegocjowanie dobrych warunków kredytowania. Ponieważ bank na nas zarabia i zależy mu na współpracy tak samo, jak nam na otrzymaniu kredytu, będzie o nas walczyć. Przedstawiając korzystniejszą ofertę, doradca będzie skłonny do negocjacji i na pewno nie odprawi nas bez równie dobrej propozycji.

Te zestawienia mogą Cię również zainteresować:
Kredyty hipoteczne porównanie maj 2022
Kredyty konsolidacyjne porównanie maj 2022
Pożyczki hipoteczne porównanie maj 2022
Karty kredytowe porównanie maj 2022
Konta osobiste porównanie maj 2022
Lokaty bankowe porównanie maj 2022
Kalkulator zdolności kredytowej 2021

Leave a Reply